cze 1 / Michał

Długość życia kota

Kochamy nasze zwierzątka i chcemy aby były z nami jak najdłużej. Długość życia naszych ulubieńców zależy od wielu czynników takich jak m.in. tryb życia (koty „wałęsające się” żyją średnio 8 lat), odżywianie, opieka weterynaryjna, czynniki genetyczne itd. Dlatego warto wiedzieć w jakim stadium wiekowym znajduje się nasz kot.  Jak możemy zmierzyć mierzyć wiek naszego kota?

Popularna praktyka mnożenia kocich lat przez jakąś liczbę, najczęściej 9, nie jest zadowalająca.  Trudno jest o jednoznaczne porównywanie wieku kota z odpowiadającym mu okresem życia ludzkiego, jednak poniżej przedstawiam możliwie najdokładniejsze zestawienie odpowiadających sobie okresów życia:

Kot -  Człowiek
1 rok – 16 lat
2 lata – 24 lata
3 lata – 28 lat
4 lata – 32 lata
8 lat – 48 lat
12 lat – 64 lata
15 lat – 76 lat
20 lat – 96 lat

Średnia długość życia kota domowego wynosi około 15 lat, chociaż często zdarzają się osobniki przekraczające tę granicę, rzadko który kot dożywa sędziwego wieku lat 20. Rekordzistą jest pewny pręgowany kocur o imieniu Puss, który przeżył 36 lat i jeden dzień.
A ile lat ma Twój kociak?

13 Komentarzy

zostaw komentarz
 1. Uta / wrz 9 2010

  Moja Kocia ma 18 a facet 17 lat. Trzymają się nieźle, a rozrabiają jak kocięta:). Jeden i drugi kot to „dachowce”. Pozdrawiam kociolubnych :)

 2. PURA / gru 28 2011

  moja kotka wczoraj uspiona przezyła 21 -zmogły ja nowotwory szkoda bo myslelismy o rekordzie -na pewno jest w raju kotkowym zasłuzyła na to

 3. Anna / sty 6 2012

  A moje kocie ma latek 5 i mam nadzieje ze bedzie zyl jeszcze przynajmniej z 20 lat (to takie minimum) :) oczywiscie jak bedzie zyl dluzej bede szczesliwa oby tylko byl zdrowy :)
  Jest malym egoista, lenich z niego i smakosz, i oczywiscie uwielbia byc w centrum zainteresowania :D

 4. g / sty 14 2012

  moj koteczek dzis zakonczył swój zywot:( o godz.9,30……………….ogromnie tesknie za moim Guciem………….rocznikowo skonczyl 15 lat……..czemu doszedl… badania wskazywaly ze byl zdrowy…..o Boze……… czemu?…..w moim sercu Ty. na zawsze Ty…..

 5. Kasia / cze 11 2012

  Moja psotka ma dopiero 6 tygodni:) i co najlepsze to ma przyjaciolke nasza 5-cio letnia labradorke:)

 6. Ewa / sty 20 2013

  Nasz kochany Bazylek ma ponad 20 lat i chyba to już ostatnie chwile jego życia. Jest bardzo słaby, nie chce jeść i prawie nie mruczy. Miał u nas bardzo dobrze, choć wczesne dzieciństwo spędził tułając się po śmietnikach. Jest mi smutno, ale cóż – wszyscy musimy kiedyś umrzeć. Zostanie nam jeszcze drugi mruczący, młodszy o 10 lat przyjaciel.

 7. Patrycja / cze 3 2013

  Moja kicia ma dopiero 2 miesiace.Jest taka piekna ma niebieskie oczy i piękną miękką szarą sierśc w czarne paski nazywa się Milka

 8. PB / lip 24 2013

  Dzisiaj pochowałem swojego wspaniałego kota Kacpra. Przeżył 17 lat z małym okładem. Był wspaniałym, mądrym kotem. Bardzo gadatliwym. Bardzo trudno jest mi się z tym pogodzić, bo wiem, że coś przepięknego się skończyło i już nie wróci. Wszystkim, którzy chcą, żeby ich koty długo żyło radzę: regularnie róbcie przynajmniej raz w roku (a w przypadku starszych osobników powyżej 10 lat nawet dwa razy w roku) badania moczu i krwi. Zdrowe nerki do podstawa i główna przyczyna śmierci (często przedwczesnej) kotów. Ja nie mam pretensji do losu, bo 17 lat to i tak zdecydowanie powyżej przeciętnej. Po prostu starość. Pozostanie w mojej pamięci i na zdjęciach w albumie.

 9. Ola / sie 9 2013

  Moja wspaniała kotka liczy sobie dopiero 4 miesiące:) Jest jeszcze mała ale ma wielkie serce i wszyscy ją bardzo kochamy.

 10. magda / paź 28 2013

  moja kotka żyła 26 lat

 11. Joanna / gru 8 2013

  Moja Tosia ma 9 miesięcy. To nie wyobrażalne jak można pokochać swojego pupila. wasze wpisy są takie smutne ze na samą myśl płakać mi się chce jak pomyślę ze mogłabym ja stracić.
  Kocham najmocniej na świecie i zrobię wszystko by żyła jak najdłużej :)

 12. basia / sty 6 2014

  Nasza kotka miała na imię Brita, dzisiaj nad ranem umarła. Miała 15 lat. Nigdy nie chorowała, nawet nie miała zwykłego przeziębienia. Dopiero zaczęła chorować w październiku 2013 roku. W święta jeszcze była z nami, a dzisiaj już jej nie ma. Tak nam smutno… Na pewno jest teraz w krainie wiecznych łowów…
  Żegnaj kochany nasz kotku…

 13. Filip / cze 22 2014

  Moj ukochany feliks przezyl 19lat Zostal uspiony wczoraj, slepy i z infekcja ropna dziasla…

Skomentuj